Zdroj: http://www.recenzekosmetiky.cz/nemoci-kuze/solarni-dermatitida-alergie-na-slunce  •  Vydáno: 24.5.2016 15:12  •  Autor: Markéta

Solární dermatitida, alergie na slunce

Solární dermatitida, alergie na slunceJako fotodermatozy označujeme onemocnění kůže způsobená působením světelných paprsků

Fotodermatozy můžeme rozdělit na :

1)     Normoergické – Solární dermatitida

2)     Hyperergické –

Solární dermatitida ( spálení sluncem)

Solární dermatitida je akutní, neinfekční zánět kůže, která byla vystavena ultrafialovému záření  - slunci nebo umělým zdrojům ( solária). Příznaky spálení sluncem jsou nejprve svědění, při těžším průběhu  i napětí kůže a bolest charakterizované zarudnutím, příp. vznikem puchýřků a puchýřů, Průběh závisí na intenzitě slunečního záření, na délce trvání expozice, na kožním fototypu. Mohou se objevit i celkové příznaky - bolest hlavy, zimnice, pocit zvýšené teploty a slabosti.

Na kůži se po expozici ultrafialovému záření začíná objevovat zarudnutí asi za 6 hodin a dosahuje maxima za 24 hodin. Zarudnutí je na místech expozice záření, je ostře ohraničené. Při velké intenzitě záření se mohou objevit i otok kůže, puchýřky.

Léčba solární dermatitidy

Mírné spálení se léčí chlazením kůže ( např sprchování kůže vlažnou vodou po dobu cca 10 minut), potíráním prostředků po opalování.Na místa spálení můžeme např aplikovat Hydrogenia biominerální vodu ve spreji a krýt Balneo welness hydratačním tělovým balzámem ( 173) .Lékař může event. předepsat i slabě účinné hormonální krémy- kortikosteroidy, které mají protizánětlivý účinek. Celkově je možné reakci zklidnit celkově podanými protizánětlivými léky  - např .kyselina acetylosalicylová (ne u dětí!), indometacin.
Při těžkém spálení kůže se doporučuje klid na lůžku, event. může být pacient i hospitalizován a léčen za pomocí infúzí.

Prevence solární dermatitidy

Osoby s fototypem 1 a 2 by se měly důsledně chránit před sluncem, používat oděv a ochranné opalovací prostředky (sunscreeny).

.......................................

Alergie na slunce ( solární kopřivka)

Velmi častý problém sužující velkou část populace  - kvůli oslabené ozonové vrstvě je solární alergie v současnosti stále aktuálnější.

Typické projevy solární kopřivky se objevují do několika minut po ozáření. Zahrnují svědění, kopřivku, otoky a zarudnutí. Projevy většinou samy od sebe vymizí do 24 hodin. Někdy mohou být přítomny i celkové příznaky – bolest hlavy, únava, malátnost. Kopřivka se může vyvinout i na místech krytých oděvem, protože záření UV-A a viditelné záření může procházet i tenkou látkou. Paprsky určitých vlnových délek procházejí také sklem, a tak mohou kopřivku vyvolat i například za zavřeným oknem.

Nejčastěji se projevy solární kopřivky objevují v oblasti výstřihu, na krku a pažích.

Léčba sluneční alergie

Léčba je poměrně svízelná a ne vždy úspěšná. Při probíhající reakci se podávají léky tlumící alergii – antihistaminika, při težkém průběhu může lékař předepsat i hormonální léky – kortikoidy. Velmi obtížné je předejít opakování reakce. Doporučují sekrémy s vysokými ochrannými faktorybeta-karoten, antioxydanty, vápník, kortikoidy a chlorochin, ale výsledky často nejsou příliš uspokojivé. Žádný opalovací krém nás spolehlivě neochrání , neboť solární kopřivka je způsobována nejen UV zářením (vůči kterému jsou v opalovacích krémech filtry), ale též viditelnou složkou spektra. Další metodou je tzv. desenzibilizace- opakované osvěcování světlem o určité vlnové délce. Bohužel ani tato metoda není dokonalá, protože tolerance trvá jen poměrně krátce – většinou několik dní. Léčba proto musí být dlouhodobá, prakticky po celou dobu slunného období roku.

Prevence sluneční alergie

Snížení pobytu na slunci na minimum, důsledné krytí oděvem.

Jako nová šance pro pacienty trpící tímto problémem se nyní zdá použití barierového krému, který vytváří na povrchu pokožky jemný film nepropustný pro záření.

Fotodynamické dermatitidy

Zánět kůže  vyvolaný fotosenzibilizujícími látkami, které zvyšují citlivost kůže na světlo. Mezi ně patří přísady některých přípravků k ošetření kůže jako dehty, a dále léky jako chlorpromazin a jiné. Choroba může být také projevem jiných celkových onemocnění