Kategorie: Nemoci kůže

Hyperpigmentace

HyperpigmentaceHyperpigmentace - takto odborně nazýváme hnědé ohraničené skvrny na kůži . Tyto skvrny jsou nejčastěji vyvolány nadměrnou tvorbou kožního barviva (melaninu) na ohraničeném místě. Roli hrají ale i další faktory - četnost cév v kůži, přítomnost zánětu, metabolická onemocnění atd. Typickou lokalitou, kde se hyperpigmentace objevují, jsou místa na kůži vystavená slunečnímu záření - obličej a hřběty rukou. Častější výskyt je u žen, fototypů I a II ( světlá kůže), nejčastěji po 30. roce věku.

Vaše hodnocení: dosud nehodnoceno

Velmi důležité je odlišit benigní a maligní hyperpigmentaci. Za benigní označujeme hyperpigmentace neškodné, které vznikají nejčastěji po nadměrném slunění, v průběhu těhotenství, po zánětech kůže typu akne( jizvy v místě zhojení pustuly). Nejčastějšímaligní hyperpigmentací je zhoubný nádor melanom. Při nejistotě, zda se jedná o benigní či maligní hyperpigmentaci vždy konzultujeme odborníka - zkušeného dermatologa.

Nejčastější příčiny benigních hyperpigmentací

1) Sluneční záření - tvorba melaninu je závislá na intenzitě dopadajícího záření. Pokud se snažíme zesvětlit pigment, je nezbytné vyhnout se opalování i soláriu a pokožku krýt krémem s ochranným filtrem ( velmi vhodné je používanné krémy s vysokými yfzikálními faktory - nad SPF 19)

2) Vrozené dispozice

3) Pozánětlivé zhnědnutí kůže - kožní choroby ( akne, bakteriální infekce...) mohou vyvolat změny barvy kůže

Nejčastější hyperpigmentace vhodné pro zesvětlování kosmetickými prostředky

1) Solární lentigo - vzniká jako důsledek nadměrné expozice slunečnímu záření. Pigmentace se objevují především v obličeji a na rukou

2) Melasma (chloasma) - ostře ohraničené hnědé skvrny v obličeji. Často jím trpí těhotné ženy nebo nastává také jako důsledek expozice slunečnímu záření často v kombinaci s některými léky.

3) Pozánětlivé hyperpigmentace - zánětlivá onemocnění kůže mohou mít za následek zvýšenou tvorbu pigmentu. Typickým příkladem je akne a jizvy, které vznikají po zhojení hnisavých pustul. Mohou to být však i jiná onemocnění - opary, plísňové infekce atd.

4) Pihy ( ephelides) -sklon k tvorbě pih je vrozený. Jsou geneticky podmíněné a vyskytují se zejména u rusovlasých nebo světlovlasých jedinců (tzv. keltský typ). Typicky se vyskytují v centrální části obličeje, na pažích, v horní třetině hrudníku nebo zad. Pihy sice lze zesvětlovat, vzhledem k vrozené dospozici se však často po zesvětlení objeví znovu.

Depigmentační přípravky

Bělení pigmentových skvrn je vždy dlouhodobou záležitostí, která vyžaduje pravidelné ošetřování a stále dodržování pravidel ochrany proti slunečnímu záření. Snaha o zesvětlení pigmentu je již historicky velmi starým kosmetickým problémem. Ve starověkém Egyptě využívali vlastností citrusových plodů, Řekové pak některé druhy zeleniny, ve středověku používali rtuť. V roce 1961 se k bělení pigmentových melaninových skvrn začal používat hydrochinon , což je však látka toxická a kancerogenní. V současné době je proto používání hydrochinónu v bělících krémech od roku 2000 v Evropské unii zakázáno, v Čechách se však je možné setkat s přípravky individuálně dovezenými z USA, kde tato látka  zakázána není .

Novinkou jsou nyní tzv. diové kyseliny. Tyto kyseliny tlumí tvorbu melaninu a podporují jeho rovnoměrnou distribuci v pokožce. Dochází tak ke stírání hranic mezi hyperpigmentovaným ložiskem a okolní kůží. Jejich velkou výhodou je velmi dobrá snášenlivost. Můžou se proto bez ohrožení používat i v domácích podmínkách.Nejpoužívanější z této skupiny kyselin je kyselina azelaová (také někdy azelainová)Tato látka se běžně v přírodě vyskytuje v ovoci, zelenině a tělech organismů nevyjímaje člověka. Výhody kyseliny azeaové ve srovnání s ostatními depigmentačními látkami jsou nesporné.

  • pigment zesvětluje do úrovně přirozené barvy pokožky - tj. netvoří bílé skvrny
  • pigmentové skvrny se neobjevují znovu
  • působí rovněž jako AHA kyseliny a tím výrazně zjemňuje pokožku
  • je zcela netoxická

Další metodou zesvětlování pigmentových skvrn  je tvz. chemický peeling. Při této metodě dochází k rozrušení nejvrchnější části pokožky, při kterém dochází i k odstranění výše uložených melanocytů. Neodstraňuje však hlouběji uloženou pigmentaci. Provádí se působením některých kyselin, jako např. kyseliny glykolové, salicylové nebo trichlóroctové. Pouze některé přípravky jsou vhodné na domácí použití - vyšší koncentrace může používat již jen zkušená kosmetička, vysoké koncebtrace pak pouze dermatolog.

Z fyzikálních metod se využívá tzv. intenzivní pulzní světlo nebo speciální lasery.

Prevence hyperpigmentací

  • Zamezit nechráněné expozici slunečnímu záření
  • nepoužívat parfémovanou kosmetiku před a při opalování
  • nepodceňovat zánětlivé kožní infekce
  • alespoň jedenkrát ročně so nechat zkontrolovat všechna znaménka dermatologem

print Formát pro tisk