Ambulance estetické dermatologie SynCare, Pekařská 3, Brno
Lupy nebo seborea?
S tvorbou lupů ve vlasech se v průběhu života setká každý druhý člověk. Projevy jsou různě vystupňované. V mnoha případech si jich postižení ani nevšimnou.Drobné bílé šupinky jsou ve skutečnosti zrohovatělými zbytky buněk pokožky, které jsou ,,slepené“ v různé míře kožním mazem. Dle tohoto faktoru rozlišujeme tak zvané suché a mastné lupy. Jsou-li projevy intenzivně vystupňovány, vidíme až bílé nánosy drobných lupů na oděvu. Někdy stačí jen lehké prohrábn u tí vlasů hřebenem nebo rukou. Kůže ve vlasech bývá zarudlá, často intenzivně svědí a zánět přechází i na čelo a nosoretní rýhy. Typickým projevem je v mnoha případech nápadná mastnota pleti. Takový stav nazýváme seboroickou dermatitidou.
Lupy jako projev plísňové infekce
Až v 90% případů zjistíme na vlasech a pokožce, ze kterých vlasy vyrůstají ( skalp ) přítomnost mikroskopické kvasinky Malassezia furfur ( Pityrosporum ovale ). Ta se za dosud ne zcela jasných podmínek ( význam mají i imunitní mechanizmy ) přemnoží a působí zánět kůže, na který organizmus reaguje zvýšenou deskvamací ( tvorbou kožních šupin ) a také zvýšením tvorby mazu. Tento stav nastane asi ve 30% případů. Doprovodně se objeví často úporné svědění a typické zarudnutí nejčastěji za ušima, v oblasti týlu nebo na hranici vlasů a čela. Přestože má výše popsaná forma lupů infekční podklad, neexistují důkazy přenosu z člověka na člověka.
Seboroická dermatitida Komplex projevů lupů ve vlasech s tvorbou šupin v obočí nebo v nosoretních rýhách doprovázený zvýšeným mazotokem ( seboreou ) nazýváme seboroickou dermatitidou.Postižené osoby mají často nápadně mastnou,
zarudlou pleť. Tvorba šupin může vést i kosmetičku k závěru, že pleť je suchá. Jakýkoliv mastný krém však stav výrazně zhorší! Léčba musí být vedena zkušeným dermatologem, je komplexní a dlouhodobá. Často je nezbytná systémová antimykotická terapie.
Lupy jako projev nevhodné péče o vlasy
Zdaleka ne všechny lupy jsou zapříčiněny kvasinkovou infekcí. Přibývá případů, kdy je na vině nevhodná péče o vlasy. Zejména suché lupy vznikají jako reakce na dlouhodobé vysušování a dráždění kůže barvami na vlasy, studenými vlnami nebo fixačními přípravky pro tvarování účesu. Dramatické změny vlasu a pokožky působí i jejich pravidelné odbarvování.
Lupy, seborea a roční období
Infekční lupy a seborea se pravidelně zhoršují v letním období. Ovšem pobyt u moře a koupele ve slané vodě mohou stav výrazně zlepšit.Naopak tak zvané suché lupy nabývají intenzity v zimě.
SynCare př ípravky proti lupům a seborei
Strategie příprav ků SynCare prot i lupům vychází ze dvou principů. Prvním je cílené působení proti zmiňované kvasince a př ípadně i dalším mikrobům pomocí látky ciklopirox olamin a komplexu SEBOMINE ® od francouzské firmy SEDERMA, který tlumí aktivitu mazových žláz. Druhým principem je použití šetrných látek pro péči o vlasy a pleť typ u mycích složek na bázi cukerných esterů v Šamponu proti lupům (183) nebo zcela nemastných přípravků, jakým je Gel při aktivní akné (122). I když je jeho primární použití při akné, je mimořádně účinný pro zvládnutí stavů s intenzivní tvorbou šupin v obočí nebo nosoretních rýhách při seboroické dermatitidě. Neopomeneme zdůraznit, že pokožka je při tvorbě lupů a při seboroické dermatitidě
velmi citlivá. Proto pleť omýváme pleťovými syndety typu Čisticího gelu BIO CPK (156). Pokud v určitých případech pociťuje člověk při léčbě suchost pleti, zvolíme zcela nemastné krémy – například SEBUNORM krém (168) neboGlycoRETINAL +C creame (162) . Předjejich použitím vždy krém vyzkoušíme pomocí vzorku.
ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK : SEBOROICKÁ DERMATITIDA